FAQ – Obecné otázky a odpovědi

FAQ – Obecné otázky a odpovědi

Odpovědi na Vaše nejčastější otázkyohledně odstranění jizev

Na čem závisí hojení jizev?

To, jak bude jizva vypadat po zahojení, záleží nejen na genetických dispozicích, ale také na tom, jak kvalitní kůži máte, jak byla rána ošetřena, jak hluboko byla kůže porušena, jak vaše tělo na ránu reaguje, kde je jizva umístěna, na tom, kolik vám je let a samozřejmě také na tom, jak o jizvu pečujete.

Je možné jizvu úplně z těla odstranit?

Některé menší drobné jizvy mohou časem samy vymizet. Všeobecně však lze říci, že jizva zůstává na těle napořád, jen je možné ovlivnit to, jak vypadá, tzn. provést určitou korekci jizvy.

Proč si lidé nechávají jizvy odstranit?

Odstranění jizev se provádí nejčastěji z estetických důvodů nebo kvůli nepohodlí způsobenému nevhodným umístěním jizvy.

Jak mohou vznikat jizvy?

Jizvy mohou vznikat díky mnoha faktorům – po úrazu, po operaci, po popálení, po akné, po oparech, po neštovicích, při náhlém zvětšení určitých tělesných partií, při těhotenství nebo třeba po císařském řezu.

Výsledné jizvy mohou mít někdy bizardní tvary. Jak takovým jizvám říkáme?

Jedná se hlavně o hypertrofické nebo keloidní jizvy. K hypertrofickým jizvám dochází tak, že se nad jizvou vytvoří přebytečné vazivo a vznikne nad ní jakýsi vyvýšený útvar nad okolní kůží. Tato forma jizvy se nešíří do okolní rány, tedy nepřesahuje hranici operačního řezu nebo poranění. Je možné ji nahmatat. Hypertrofická jizva je asi nejčastějším případem chybného hojení jizvy. Keloidní jizva vzniká stejným způsobem jako jizva hypertrofická, s tím rozdílem, že se nad jizvou vytvoří jakýsi cípatý útvar a tkáň se stává tuhou a zbytnělou. Je to jizva přesahující pooperační řez nebo rozsah rány.

Co znamená hypotrofická jizva?

Hypotrofická neboli atrofická jizva je opakem jizvy hypertrofické, což znamená, že jizva nevystupuje nad úroveň pokožky, ale v tomto případě tvoří jizva jakousi prohlubeň v pokožce. Jedná se převážně o jizvičky po akné nebo neštovicích.

Jsou známy případy nebo situace, kdy se více tvoří hypertrofické jizvy?

Ano jsou. Vyskytují se častěji u lidí s tmavším fototypem, u mladších žen s vyšší produkcí kalogenních vláken a to hlavně v oblasti hrudní kosti, na ramenech nebo na uších. Nejčastějším důvodem pro vznik tohoto druhu jizvy jsou popáleniny a úrazy.

Jak lze odstranit hypertrofické jizvy?

Odstranit je zcela nelze. U hypertrofických jizev začínáme nejprve domácí léčbou tlakovými masážemi, silikonovými kompresními náplastmi, podáváním kortikosteroidů, zmražením tekutým dusíkem nebo laserovým ošetřením. Teprve po těchto variantách se přistupuje k plastické chirurgii.

Jak se nechají zredukovat vpadlé neboli hypotrofické jizvy?

Odstraňujeme je například injekcí kyseliny hyaluronové, která pleť vypne a vyrovná nebo odpařovacím laserem.

Víte, jak zkorigovat nevzhlednou keloidní jizvu?

Keloidní jizvu se snažíme zredukovat obdobně jako jizvy hypertrofické, tedy masážemi, silikonovými náplastmi, laserem, injekční aplikací kortikosteroidů přímo do jizvy nebo zmražením tekutým dusíkem. Pomoc plastického chirurga je v případě keloidních jizev volena také jako poslední šance, jelikož i po jeho ošetření se může stát, že se tato nevzhledná jizva vytvoří znovu.

Mohu nějakým způsobem ovlivnit to, jak bude jizva po zahojení vypadat?

Ano, zajisté můžete. Jizvu nikdy neškrabejte, neodstraňujte z ní stroupky, nenamáčejte ji na příliš dlouhou dobu do vody, snažte se ji udržet v maximální čistotě, důkladně ji myjte a vysušujte. Po vyloupnutí stroupků ji začněte pravidelně masírovat tlakovými masážemi a promazávat mastnými krémy. Nenavštěvujte sauny ani solária.

Co ovlivňuje hojení jizev?

Hojení jizev ovlivňují kromě genetických faktorů také faktory biochemické, metabolické nebo imunologické. Záleží i na tom, jak k poranění došlo, jak hluboká byla rána, jak byla porušena kůže, zda jen na povrchu nebo do hloubky, jak kvalitní kůži máte a jakou schopnost má vaše tělo hojit vzniklou ránu. Samozřejmě, že hojení ovlivňuje i to, jak se stravujeme, zda do jídelníčku zařazujeme důležité bílkoviny, vitamíny a minerály, zda je naše tělo dostatečně hydratované a v neposlední řadě i náš psychický stav. Negativně mohou hojení rány a vznik následné jizvy ovlivnit i různá onemocnění, jakými jsou například cukrovka. V některých případech se můžeme setkat i s infekcí v ráně nebo jizvě, alergickými reakcemi na podané léky nebo masti, opakovaným poškozením jizvy, je-li umístěna například v ohybech kloubů, atd.

Jakými přípravky se má jizva masírovat?

Nejvhodnější jsou krémy s vysokým obsahem kolagenu nebo enzymů. Doporučují se hodně mastné krémy, oleje nebo neslané domácí sádlo.

Jak se provádí tlakové masáže jizev?

Tato masáž se provádí tak, že se po zmáčknutí jizvy vytlačí krev a po uvolnění pak nateče do jizvy nová okysličená krev, která podporuje hojicí proces jizvy. Masáž provádíme tak, že prstem zatlačíme na jizvu takovou silou, až zbělá tkáň pod nehty. Chvíli držíme, asi 20-30 vteřin a poté tlak uvolníme. Opakujeme zhruba 5-10 minut, nejlépe třikrát denně po dobu několika měsíců.

Jak fungují kompresní silikonové náplasti?

Na jizvu se nanese čistý silikonový gel nebo silikonový gel s příměsí minerálních látek a jizva se zalepí náplastí. Tím, že je jizva stažena, připomíná tento způsob hojení jizvy tlakovou masáž. Silikonový gel s náplastí je možno nosit zhruba 20 hodin denně.

Kdy se používá Diprophos?

U zbytnělých keloidních jizev se může stát, že dochází k nadměrné produkci vaziva a dalšímu rozrůstání jizvy do stran. Tento proces je možno zmírnit injekčně podávanými kortikoidy (přípravku Diprophos) přímo do jizvy.

Jak funguje mražení jizvy tekutým dusíkem?

Díky tomuto promražení svrchních vrstev kůže dochází k odumření buněk a následné tvorbě zdravé vrstvy.

Jizva prý jde i zbrousit. Jaké metody zbroušení existují?

Ano lze. Je to klasický peeling, chemický peeling, dermabraze nebo dermaplaning.

Jak se provádí peeling jizvy?

Záleží na tom, který. Klasický peeling je takový, kdy používáme nějaký krém s drobnými zrníčky a díky potírání nebo masáži jizvy tímto peelingem dochází k obrušování horních vrstev pokožky. U chemického peelingu se využívá roztok, který rozruší svrchní vrstvu pokožky. Při používání chemického peelingu však může hrozit riziko nežádoucí pigmentace.

Co obnáší dermabraze nebo dermaplaning?

Obě metody znamenají zbroušení jizvy, avšak jiným nástrojem. U dermabraze se používá k odstranění svrchní vrstvy pokožky chirurgická frézka. U dermaplaningu se používá speciální chirurgický nástroj, připomínající holicí strojek. Díky němu se seškrábne horní vrstva jizvy.

Jak se lze zbavit jizev po akné nebo neštovicích?

U atrofických (vpadlých neboli hypotrofických) jizev je možno využít k jejich vyrovnání s okolní kůží kyselinu hyaluronovou, která se injekčně aplikuje pod jizvu.

Výsledný vzhled jizev lze upravit také laserem. Jaký laser se pro tyto účely využívá?

V případě, že se chceme zbavit hypertrofické jizvy nebo keloidní jizvy, používá se cévní laser. Jizvičky po akné lze ošetřit laserem Smoothbeam. Hodně vystouplé jizvy je možno upravovat také erbiovým laserem.

Používá se při laserovém ošetření anestezie?

Při ošetření laserem není zapotřebí anestezie. U větších ploch je možno použít injekčně podanou znecitlivující látku nebo mast.

Pokud podstoupím laserové ošetření jizvy, za jak dlouho mohu očekávat pozitivní výsledek?

Efekt po laserovém ošetření bývá patrný po několika měsících. Jizva začíná blednout a stává se plošší.

Jak funguje cévní laser?

Funguje na principu „svaření“ drobných cévek v jizvě. Jizva se začne méně prokrvovat, začne blednout a zmenšovat se.

Co je to karboxyterapie?

Korekce jizev karboxyterapií, tedy aplikaci malého množství plynu – oxidu uhličitého používaného v medicíně, způsobí lepší prokrvení jizvy, tvorbu nového kolagenu a zlepšení výsledného vzhledu jizvy. Plyn se aplikuje do jizvy tenkou jehličkou a po chvíli působení v jizvě je odplaven do plic a přirozeně vydýchán. Tato metoda je bezpečná, bezbolestná a časově velmi nenáročná, jelikož celý proces ošetření nezabere více než 15 minut. Aplikaci je nutné opakovat minimálně 6x. Nejvhodnější jsou 2 až 3 ošetření za týden. Bezprostředně po aplikaci je možné provozovat běžné činnosti bez omezení.

Co je to excise jizvy a kdy je vhodné k ní přistoupit?

Excise jizvy znamená vyříznutí jizvy a sešití okrajů rány. K excisi jizvy někteří jedinci přistupují jako k poslední možnosti, jak se nevzhledné jizvy „zbavit“. Nehodí se však pro keloidní jizvy.

Jak se taková excise provádí a je zapotřebí hospitalizace na klinice po zákroku?

Tento způsob odstranění jizvy spočívá ve vyříznutí staré, špatně zhojené rány s nevzhlednou jizvou a nahrazení jizvou novou, jizvou, která se bude pravděpodobně hojit lépe a tudíž bude dosaženo lepšího výsledku. Tento zákrok lze provádět v lokální anestezii, a proto lze tento zákrok považovat za ambulantní, tedy bez nutnosti hospitalizace na klinice plastické chirurgie.

Kolik stojí taková korekce jizvy?

Výsledná cena korekce jizev je zcela individuální. Záleží na tom, jakou metodu úpravy jizev zvolíte a v případě estetické nebo plastické chirurgie také na pracovišti, kde bude zákrok prováděn. Cena ošetření se odvíjí i od druhu jizvy, kterou chcete korigovat, na stáří a barvě jizvy, fototypu pacienta, lokalitě a také počtu zákroků, které je nutno podstoupit.

Sjednat konzultaci

Co je jizva?

Za jizvy je označeno jakékoliv narušení celistvosti kůže, bez ohledu na to, jakou příčinou k jizvě došlo. Jizva je přirozenou reakcí vašeho těla na určitý podnět.

Jizvy mohou vznikat jako následek operace, úrazu, popálení, říznutí, akné nebo třeba těhotenství.

Další plastické operace


Mohlo by Vás zajímat: