Zlepšení výsledného vzhledu jizvy

Zlepšení výsledného vzhledu jizvy

Víte jak zlepšit výsledný vzhled jizvy a jaké jsou možnosti?

Hydratace kůže

Asi úplně nejjednodušší cestou, jak se starat o jizvy po zákroku nebo poranění, je to, že je budeme pravidelně promazávat krémy s vysokým obsahem kolagenu nebo enzymů. Doporučují se hodně mastné krémy, oleje nebo neslané domácí sádlo. Díky hydrataci kůže a jizvy dochází k jejímu změkčení a lepšímu hojení.

Tlaková masáž

Dalším velice jednoduchým způsobem, jak zlepšit výsledný stav jizvy, je pravidelné masírování. Místo klasického masírování jizvy, tedy mazání různými směry, roztírání krému či mnutí, zvolte raději tlakovou masáž. Tato masáž se provádí tak, že se po zmáčknutí jizvy vytlačí krev a po uvolnění pak nateče do jizvy nová okysličená krev, která podporuje hojicí proces jizvy. Masáž provádíme tak, že prstem zatlačíme na jizvu, takovou silou až zbělá tkáň pod nehty. Chvíli držíme, asi 20-30 vteřin, a poté tlak uvolníme. Opakujeme zhruba 5-10 minut, nejlépe třikrát denně po dobu několika měsíců. Jizva se stává díky pravidelným tlakovým masážím jemnější, pružnější a plošší.

Silikonové kompresní náplasti

Naprosto nenamáhavým způsobem, který pomáhá hojit vzniklou jizvu, je použití čistého silikonového gelu nebo silikonového gelu s příměsí minerálních látek, které podporují hojení jizvy. Gel se nanese na jizvu a zalepí náplastí. Tím, že je jizva stažena, připomíná tento způsob hojení jizvy tlakovou masáží. Silikonový gel s náplastí je možno nosit zhruba 20 hodin denně.

Desinfekce kůže

Ránu po úrazu nebo po operaci je zapotřebí udržovat v naprosté čistotě, aby nemohlo dojít k zanesení infekce. K čištění tedy používejte lehké desinfekční prostředky, avšak pozor, zásadně bez jódové příměsi. Ta totiž může bránit hojivému procesu.

Kortikosteroidy

U zbytnělých keloidních jizev se může stát, že dochází k nadměrné produkci vaziva a dalšímu rozrůstání jizvy do stran. Tento proces je možno zmírnit injekčně podávanými kortikoidy (přípravku Diprophos) přímo do jizvy.

Promražení tekutým dusíkem

Jizvy se nechají stejně jako bradavice zmrazit tekutým dusíkem. Díky tomuto promražení svrchních vrstev kůže dochází k odumření buněk a následné tvorbě zdravé vrstvy. Dochází tak k zlepšení vzhledu již vzniklé jizvy.

Bandáž okolí jizvy

Pokud se jedná o větší jizvy vzniklé například po operaci, je vhodné používat bandáže nebo speciální kompresivní (elastické) prádlo, které zpevní danou oblast a zajistí tak, že se již vzniklé jizvy nebudou rozšiřovat.

Zbroušení jizvy

Další formou korekce výsledného stavu jizvy je zbroušení jizvy. V nabídce existují dva druhy peelingu, buď klasický, kdy používáme nějaký krém s drobnými zrníčky a díky potírání nebo masáži jizvy tímto peelingem dochází k obrušování horních vrstev pokožky. U chemického peelingu se využívá roztok, který rozruší svrchní vrstvu pokožky. Při používání chemického peelingu však může hrozit riziko nežádoucí pigmentace. Po peelingu můžete mít několik dní zarudlou pokožku. Další alternativou, jak lze jizvu obrousit, je tzv. dermabraze, kdy se používá k odstranění svrchní vrstvy pokožky chirurgická frézka. U dermaplaningu se používá speciální chirurgický nástroj, připomínající holicí strojek. Díky němu se seškrábne horní vrstva jizvy. Po dermabrazi nebo dermaplaningu bude vaše pokožka oteklá, červená, pohmožděná a mohou se na ní tvořit stroupky.

Aplikace kyseliny hyaluronové

U atrofických (vpadlých neboli hypotrofických) jizev je možno využít k jejich vyrovnání s okolní kůží kyselinu hyaluronovou, která se injekčně aplikuje pod jizvu.

Laserové odstranění jizev

Nefungují-li žádné rady, jak lze doma zlepšit výsledný stav jizvy, vyzkoušejte laserové ošetření. Druh použitého laseru závisí hlavně na tom, o jakou jizvu se jedná, zda hypertrofickou nebo keloidní jizvu. V případě, že se chceme zbavit hypertrofické jizvy, tedy jizvy, která je vystouplá, se používá cévní laser, který funguje na principu „svaření“ drobných cévek v jizvě. Jizva se začne méně prokrvovat, začne blednout a zmenšovat se. Stejným způsobem je možno částečně odstranit i keloidní jizvy, tedy jizvy nepravidelného tvaru s řadou výstupků nad hranici jizvy a jizev červených. Ošetřování jizev laserem je šetrné, je ho však nutné vícekrát opakovat. Po ošetření cévním laserem můžete pozorovat několik hodin mírně načervenalou pokožku. Hodně vystouplé jizvy je možno upravovat také erbiovým laserem, který zbrušuje přebytečnou kůži na jizvě. Po ošetření však vznikají na jizvě stroupky, které se za určitý čas samy vyloupnou. Jizvičky po akné lze ošetřit laserem Smoothbeam, při jehož aplikaci se nahradí vazivo v jizvě novým zdravým vazivem a dojde tak k vyhlazení prohlubně na úroveň okolní kůže. U tohoto typu laserového ošetření jizev můžete mít pokožku po zákroku mírně zarudlou, případně mohou vzniknout malé stroupky nebo puchýřky. Laserové ošetření je nejvhodnější podstoupit u mladé, tedy červenější jizvy a také u osob, které nejsou příliš opálené. Výsledný efekt ošetření je pak uspokojivější. Při ošetření laserem není zapotřebí anestezie. U větších ploch je možno použít injekčně podanou znecitlivující látku nebo mast. Efekt po laserovém ošetření bývá patrný po několika měsících. Jizva začíná blednout a stává se plošší. Pamatujte na to, že je zapotřebí o jizvu neustále pečovat a že nesmí být vystavována slunci ani záření v soláriích.

Karboxyterapie

Korekce jizev karboxyterapií, tedy aplikací malého množství plynu – oxidu uhličitého používaného v medicíně, způsobí lepší prokrvení jizvy, tvorbu nového kolagenu a zlepšení výsledného vzhledu jizvy. Plyn se aplikuje do jizvy tenkou jehličkou a po chvíli působení v jizvě je odplaven do plic a přirozeně vydýchán. Tato metoda je bezpečná, bezbolestná a časově velmi nenáročná, jelikož celý proces ošetření nezabere více než 15 minut. Aplikaci je nutné opakovat minimálně 6x. Nejvhodnější jsou 2 až 3 ošetření za týden. Bezprostředně po aplikaci je možné provozovat běžné činnosti bez omezení.

Excise

Excise jizvy znamená vyříznutí jizvy a sešití okrajů rány. K excisi jizvy někteří jedinci přistupují jako k poslední možnosti, jak se nevzhledné jizvy „zbavit“. Nehodí se však pro keloidní jizvy. Tento způsob odstranění jizvy spočívá ve vyříznutí staré, špatně zhojené rány s nevzhlednou jizvou a nahrazení jizvou novou, jizvou, která se bude pravděpodobně hojit lépe a tudíž bude dosaženo lepšího výsledku. Tento zákrok lze provádět v lokální anestezii, a proto lze tento zákrok považovat za ambulantní, tedy bez nutnosti hospitalizace na klinice plastické chirurgie. Po chirurgickém odstranění jizvy se rána uzavře stehy a přelepí náplastí. Asi desátý den se odstraňují stehy po zákroku. Novou ránu je zapotřebí udržovat v suchu a naprosté čistotě, aby hojení tentokrát proběhlo co nejlépe.

Sjednat konzultaci

Co je jizva?

Za jizvy je označeno jakékoliv narušení celistvosti kůže, bez ohledu na to, jakou příčinou k jizvě došlo. Jizva je přirozenou reakcí vašeho těla na určitý podnět.

Jizvy mohou vznikat jako následek operace, úrazu, popálení, říznutí, akné nebo třeba těhotenství.

Další plastické operace


Mohlo by Vás zajímat: